LED svetlo v interiéri

Svetlo má svoju intenzitu a farbu. Dva prvky, ktoré prispôsobujeme svojim potrebám. Využívame vlastnosti svetla k modelovaniu priestoru. Jeho intenzita a zafarbenie v nás vyvoláva subjektívne pocity a nálady. Nemenej dôležitá je i hra svetla a tieňu.
Farba led svetla Ledprodukt alebo chromatičnosť, vyjadruje farebné vnímanie svetla, teda aké farebné svetlo žiarovka vydáva, či žlutú, jasne bielu alebo skôr do modra. Farba (teplota) svetla sa udáva v Kelvinoch (K). Čím vyššia hodnota, tým chladnejšia farba svetla a naopak. I samotné farby, použité v interiéry, je možné pomocou svetla zdôrazniť či pozmeniť: biele steny, chróm, nerez a lakované povrchy odrážajú až 80% svetla, ktoré na ne dopadá. Matné alebo tmavé plochy svetlo naopak pohlcujú.

9306_2320__vyr_2319saturn-made
Teplé svetlo
Teplejšie odtiene svetla sa pohybujú v rozmedzí 2700K – 3300K, nažltlé svetlo. Týchto farieb svetla využívame predovšetkým v obývačkách, spálňach a detských izbách. Obývačka je ideálny priestor pre voľné chvíle s rodinou, sledovanie televízie, čítanie alebo relaxáciu. Už si nevystačíme len s jedným centrálnym stropným svietidlom. Snažíme sa o viac svetelných zdrojov, napríklad podsvietenie televízie, ktoré by malo byť tlmené a teplé. Ďalej oceníme stojacu lampu, umiestenú vedľa kresla alebo pohovky, pre zamedzenie ostrým prechodom medzi svetlom z obrazovky a okolitou tmou.
Spálňu okrem celkového osvetlenia stropným svietidlom, doplníme o lampičky na nočných stolíkoch s tlmeným teplým svetlom a toaletný stolík so zrkadlom naopak vybavíme o halogénové bodové svetlá (kvôli starostlivosťi o pleť). Podobne je na tom i osvetlenie detských izieb. Pre pocit bezpečia detí použijeme ako hlavné osvetlenie detské stropné svietidlo, ktoré doplníme o stolnú lampu na pracovnom stole, lampičkou na nočnom stolíku alebo použijeme nástenné svietidlo.

led svietidlo
V celej domácnosti oceníme i možnosť inteligentného osvetlenia, kde si sami môžeme regulovať farbu a intenzitu osvetlenia (tzv. stmievaním).
Denné biele svetlo – neutrálna farba svetla
Neutrálne – denné odtiene svetla majú rozmedzie 3300K – 5500K, čisté biele svetlo. Denné svetlo používame prevažne k osvetleniu pracovní, predsiení a kancelárií. Po otvorení vstupných dverí potrebujeme rozsvietiť, aby sme sa zorientovali. K hlavnému osvetleniu predsiene zvolíme buď stropné alebo závesné svietidlo. Ako doplnkový zdroj svetla sa hodia bodové smerové svietidlá aebo žiarivkové svetla, na nasvietenie vešiakov, zrkadla a botníku.
Veľmi dôležité je kvalitné osvetlenie pracovne. Plocha pracovného stolu musí byť dobre nasvietená. Hodiny strávené pracovnou činnosťou pri zlom osvetlení zpôsobujú rýchlu únavu a začervenalé oči. Základom nie je len hlavný svetelný zdroj u stropu, ale tiež stolná lampa s klbovým ramenom, pre jednoduchšie nasmerovanie toku svetla. Pracovný stôl osvetľujeme s ohľadom na to, ktorou rukou píšeme (zprava alebo zľava).